• Undervisning

  Baila el tango afholder jævnligt undervisning eller har undervisningstilbud fra folk der brænder for at udbrede tangoen. Undervisningen tager hensyn til det niveau du er på, om du aldrig har danse før, er let øvede eller øvede. Undervisning i tango er typisk forløb over flere gange modsat workshops der vare 1-1½ time og har et særligt tema.

  Læs mere...
 • Milongas og Practica

  En Milonga er et sted hvor folk danser socialt tango og hvor der spilles musik af en DJ eller et levende orkester. En Practica er et sted, hvor folk øver tangoens trin, teknik og figurer. Steder hvor folk både benyttes som milonga og practica kaldes ofte en Practilonga. Du behøves ikke at have en dansepartner med når der afholdes practica, men hvis du/i arbejder med bestemte ting, kan det være en fordel.

  Læs mere...
 • Bliv medlem

  “Baila el Tango” betyder “at danse tango” på spansk, og er samtidig navnet på tango foreningen på Fyn.

  Foreningen Baila el Tango startede som en udløber af de første kurser i argentinsk tango i Odense i december 1997. Foreningens formål er at udbrede kendskabet til argentinsk tango og skabe muligheder for at dyrke den fælles interesse. 

  Læs mere...
 • Bliv frivillig

  Baila el Tango bygger på frivilligt arbejde. Vi har en ambition om at få flere aktive med i udviklingen og udbredelsen af den argentinske tango på Fyn. 

  Læs mere...

Aflyst: Lær Argentinsk Tango - Nybegyndere

Lær Tango Hjemmeside Vinter2021 889x500px

Baila el Tango Dette tilbud er for dig, som aldrig har danset tango - eller lige er begyndt. Vi afholder et undervisningsforøb over 6 aftener, hvor du og din kæreste/partner dels kan lære dine første trin og dels lære tangomiljøet at kende.

Onsdage den 6/1, 13/1, 20/1, 27/1, 3/2 og 10/2 kl. 18:00 - 19:30 undervisning

 

Sted
Åløkke Skole, Kong Georgs Vej, 5000 Odense C i gymnastiksalen med indgang bag om bygning.

 

Instruktører:

Undervisningen vil blive givet af Bente Nissen og Henning Leth, som er erfarne dansere fra tangomiljøet i Odense (15 hhv. 20 år).

 

Tilmelding sker direkte til:

Henning Leth på henning.leth@live.com. Har du spørgsmål - ring på tlf. 40953877.

Oplys jeres fulde navne, tlf.nr. og e-mail adresse, så vi let kan kommunikere med jer!

Bliv medlem af Facebook gruppen 'Baila el Tango'

 

Betaling sker forinden til foreningens konto:

Prisen er 300 kr./person, som indbetales til Andelskassen Fyn -  reg.nr. 5994  kt.nr. 1047694 eller på MobilePay nr. 18751 mærket "nybegynder"

 

Coronasmitte:

 Her er sundhedsmyndighedernes retningslinjer for pardans:

 

 • Dans er tilladt, hvis de generelle sundhedsmæssige retningslinjer, afstandskrav og forsamlingsforbud kan efterleves på forsvarlig vis. Opfordringen er at minimere andelen af tid med kropskontakt - særligt ansigt-til-ansigt-kontakt.
 • Pauser er tilladt, men man bør holde afstand i overensstemmelse med gældende regler om afstand.
 • Der bør ikke foretages skift af dansepartnere i pardans.
 • Der bør være 2 meter imellem dansende par.
 • Rengøring af kontaktpunkter mellem danseholdene bør følge de generelle retningslinjer om rengøring.

 

Baila el Tango mener, at du kan overholde reglerne, hvis du overholder følgende:

 

 • Medbringer du din egen partner eller tilsvarende person, som du normalt har eller har valgt at have tæt kontakt til.
 • Vi underviser ikke i tæt stil, men i tangodans med åben fatning.
 • Samtidig sørge vi for at der maximalt må deltage 2 x 4 par på holdet fordelt i hver afsnit i lokalet.
 • Underviserparret holder almindeligvis god afstand med respekt overfor de deltagende par.

 

Share