• Fyns Tango Festival 2018

  Baila el tango tilbyder jer igen til efteråret Fyns Tango Festival 2018. Her kan du få inspiration fra særligt dygtige underviserpar af internationalt format. Undervisningen er for alle niveauer herunder også for helt nye som har lyst til at stifte bekendtskab til den argentinske Tango.

  Læs mere...
 • Undervisning

  Baila el tango afholder jævnligt undervisning eller har undervisningstilbud fra folk der brænder for at udbrede tangoen. Undervisningen tager hensyn til det niveau du er på, om du aldrig har danse før, er let øvede eller øvede. Undervisning i tango er typisk forløb over flere gange modsat workshops der vare 1-1½ time og har et særligt tema.

  Læs mere...
 • Milongas og Practica

  En Milonga er et sted hvor folk danser socialt tango og hvor der spilles musik af en DJ eller et levende orkester. En Practica er et sted, hvor folk øver tangoens trin, teknik og figurer. Steder hvor folk både benyttes som milonga og practica kaldes ofte en Practilonga. Du behøves ikke at have en dansepartner med når der afholdes practica, men hvis du/i arbejder med bestemte ting, kan det være en fordel.

  Læs mere...
 • Bliv medlem

  “Baila el Tango” betyder “at danse tango” på spansk, og er samtidig navnet på tango foreningen på Fyn.

  Foreningen Baila el Tango startede som en udløber af de første kurser i argentinsk tango i Odense i december 1997. Foreningens formål er at udbrede kendskabet til argentinsk tango og skabe muligheder for at dyrke den fælles interesse. 

  Læs mere...
 • Bliv frivillig

  Baila el Tango bygger på frivilligt arbejde. Vi har en ambition om at få flere aktive med i udviklingen og udbredelsen af den argentinske tango på Fyn. 

  Læs mere...

Lær Argentinsk Tango - Let-øvede med Lis & Ernst

Lis og Ernst

Baila el Tango Undervisning på let-øvede niveau er for dig, som minimum har gennemført et hold på fortsætter-niveau (1-2) og jævnligt har danset i 1 år og dermed opnået en rutine i de mest basale trin og teknikker. 

Tirsdage med start fra den 1. maj kl. 18:30 - 20 med 5 gange undervisning på Vester Skole og efterfølgende practica i Rosenbækhuset

 

På dette hold vil meget af det, som du allerede har lært blive repeteret, så du kan øge din glæde ved tangoen, føle dig afslappet og få flow i din dans. Du vil lære at udnytte pauserne i musikken, og følgeren vil få mulighed for plads til at udtrykke sig.
De nye trinkombinationer, du lærer på dette hold, vil blive bygget systematisk op, så du kan udnytte improvisationens muligheder.
På holdet vil der gennemgående blive arbejdet med akse, kontakt, åben og tæt fatning. 
Vi lægger op til tæt dialog og vil hjælpe individuelt.
Vores ønske er at skabe et hold, hvor der  lægges vægt på det sociale, så det bliver sjovt at lære nyt og rart at gå til dans.

Mange glade tangohilsner
Ernst og Lis

 

Sted:

Vestre Skole, Roarsvej 10, 5000 Odense C - Opgang 3 lokal 71 øverst oppe

 

Instruktører:

Undervisningen vil blive givet af Lis Pedersen og Ernst Nielsen, som er erfarne dansere fra tangomiljøet i Odense og Kolding.

 

Tilmelding sker direkte til:

Lis Pedersen tlf. 28711338 eller lis26a@hotmail.com. Kontakt også lis for tvivel om hvilket nuveau du har mv.

 

Oplys jeres fulde navne, tlf.nr. og e-mail adresse, så vi let kan kommunikere med jer!

Bliv medlem af Facebook gruppen 'Baila el Tango'

 

Betaling sker forinden til foreningens konto:

Prisen er 250 kr./person for 5 gange, som indbetales til Andelskassen Fyn -  reg.nr. 5994 kt.nr. 0001047694.

Share

Forår i Buenos Aires

rejsebrev1intro200px'

Verden/Historier Her er et rejsebrev fra Horst Andreasen der pt er i Buenos...


Læs mere...


Min første rejse ...

 horstogmarita200px

Verden/Historier"Hun slængte sig om min hals og sagde: ”Horst - du kan lige...


Læs mere...


Frøken Annas Tang...

Bailaeltangocover2

Sydfyn/Milonga There's a lady in town! Frøken Anna bor i Svendborg og har en...


Læs mere...