• Undervisning

  Baila el tango afholder jævnligt undervisning eller har undervisningstilbud fra folk der brænder for at udbrede tangoen. Undervisningen tager hensyn til det niveau du er på, om du aldrig har danse før, er let øvede eller øvede. Undervisning i tango er typisk forløb over flere gange modsat workshops der vare 1-1½ time og har et særligt tema.

  Læs mere...
 • Milongas

  En Milonga er et sted hvor folk kommer og danser tango. På Fyn kan det være Baila el Tango der afholder en milonga eller personer der i samarbejde med Baila el tango står for tango arrangementet. Baila el tango's intention er, at der skal være milongas med jævne mellemrum, så hold øje med denne side og vores kalender.

  Læs mere...
 • Bliv medlem

  “Baila el Tango” betyder “at danse tango” på spansk, og er samtidig navnet på tango foreningen på Fyn.

  Foreningen Baila el Tango startede som en udløber af de første kurser i argentinsk tango i Odense i december 1997. Foreningens formål er at udbrede kendskabet til argentinsk tango og skabe muligheder for at dyrke den fælles interesse. 

  Læs mere...
 • Practicas

  En practica er et sted hvor man øver. Det er typisk en sal hvor der spilles tango musik og hvor alle kan komme og danse. Nogle danser bare og byder hinanden op, mens andre øver trin, teknik og figurer. Du behøves ikke at have en dansepartner med når der afholdes practica, men hvis du/i arbejder med bestemte ting, kan det være en fordel.

  Læs mere...

Seminar for tango-instruktører

Daniela y Luis

Odense/seminar Baila el Tango kan med glæde tilbyde nuværende tango-instruktører, men også et tilbud for tango-danserpar, der kunne tænke sig at komme igang med at undervise i argentinsk tango. Daniela Pucci og Luis Bianchi vil øse af deres erfaringer. Der vil være mulighed for at udveksle erfaringer blandt deltagerne.

Søndag den 1. oktober kl. 13 - 16 

 

Tid

Kl. 13 - 16 inkl. pauser (3 x 45 min)

 

Sted
Stedet vil blive oplyst senere

 

Formål

Formålet er i den argentinske tango

 1. inspirere potentielle nye instruktørpar på øvede eller næsten øvede niveau til at komme i gang med at undervise,
 2. udvikle nuværende instruktørpar til at blive bedre til at undervise og
 3. udveksle erfaringer indbyrdes i samarbejde med underviserparret

Program

I dette program vil vi tilstræbe at udstyre instruktører med strategier udfra to målsætninger:

1) hvordan man lærer teknisk stof til elever på en tilgængelig og klar måde?

2) hvordan man engagerer og motiverer eleverne, så han / hun bliver fænget i at lære mere tango?

 

Med disse spørgsmål har vi struktureret instruktør kurset i 3 sessioner som følger:

 

Session 1: " Transmitting Tango Knowledge"

Vores yndlingsøvelser og strategier til undervisning af fysiske begreber, der ikke let oversættes til ord. Effektive billeder, vigtige aspekter at fokusere på, engagerer elevernes intuition. Vores enkle tilgange til at introducere begreberne rytme og frasering.

 

Session 2: " Getting the Student Hooked"

Strategier til at udvikle meldinger til eleverne og holde dem motiverede. Hvad vi har gjort, og hvad vi har hørt og observeret i 11 års rejser i forskellige miljøer. Foredrag / brainstorming / spørgsmål og svar session.

 

Session 3: "The First Lesson"

En prøve lektion, gennemgang af lektionen som forberedelse til undervisning og modtage tilbagemelding fra gruppen og fra os. Hvordan man behandler fælles situationer, der opstår i klasser.

 

Priser og tilmelding

 

Tilmelding sker til:

Henning Leth tlf. 40953877 eller bailaeltango@gmail.com

Oplys jeres fulde navne, tlf.nr. og e-mail adresse, så vi let kan kommunikere med jer!

 

Betaling sker forinden til foreningens konto:

Prisen er for seminaret er

400 kr./person for medlemmer og 500 kr./person for ikke-medlemmer

som indbetales til Andelskassen Fyn -  reg.nr. 5994 kt.nr. 0001047694

Share

Practica Spejlsal

spejlsalen200px

Sydfyn/Practica Der er practica i Spejlsalen i Svendborg, Bagergade 67D,  57...


Læs mere...


Forår i Buenos Aires

rejsebrev1intro200px'

Verden/Historier Her er et rejsebrev fra Horst Andreasen der pt er i Buenos...


Læs mere...


Tango i Fåborg

magasingaarden

Sydfyn/Små historier Hvad siger du til at danse tango i Faaborg? I løbet af ...


Læs mere...