• Fyns Tango Festival 2018

  Baila el tango tilbyder jer igen til efteråret Fyns Tango Festival 2018. Her kan du få inspiration fra særligt dygtige underviserpar af internationalt format. Undervisningen er for alle niveauer herunder også for helt nye som har lyst til at stifte bekendtskab til den argentinske Tango.

  Læs mere...
 • Undervisning

  Baila el tango afholder jævnligt undervisning eller har undervisningstilbud fra folk der brænder for at udbrede tangoen. Undervisningen tager hensyn til det niveau du er på, om du aldrig har danse før, er let øvede eller øvede. Undervisning i tango er typisk forløb over flere gange modsat workshops der vare 1-1½ time og har et særligt tema.

  Læs mere...
 • Milongas

  En Milonga er et sted hvor folk kommer og danser tango. På Fyn kan det være Baila el Tango der afholder en milonga eller personer der i samarbejde med Baila el tango står for tango arrangementet. Baila el tango's intention er, at der skal være milongas med jævne mellemrum, så hold øje med denne side og vores kalender.

  Læs mere...
 • Practicas

  En practica er et sted hvor man øver. Det er typisk en sal hvor der spilles tango musik og hvor alle kan komme og danse. Nogle danser bare og byder hinanden op, mens andre øver trin, teknik og figurer. Du behøves ikke at have en dansepartner med når der afholdes practica, men hvis du/i arbejder med bestemte ting, kan det være en fordel.

  Læs mere...
 • Bliv medlem

  “Baila el Tango” betyder “at danse tango” på spansk, og er samtidig navnet på tango foreningen på Fyn.

  Foreningen Baila el Tango startede som en udløber af de første kurser i argentinsk tango i Odense i december 1997. Foreningens formål er at udbrede kendskabet til argentinsk tango og skabe muligheder for at dyrke den fælles interesse. 

  Læs mere...
 • Bliv frivillig

  Baila el Tango bygger på frivilligt arbejde. Vi har en ambition om at få flere aktive med i udviklingen og udbredelsen af den argentinske tango på Fyn. 

  Læs mere...

Havnekulturfestival 2013

IMG 0922-001

Odense/Anmeldelser Argentinsk tango blandt kajakpolo, poetry slam og fynske smagsoplevelserBaila el tango var repræsenteret, da OdenseHavnekulturfestival skød sommeren ind med et brag af spændende aktiviteter.

 

IMG 0924 - KopiIgen i år var Havnekulturfestivalen en succes. Omkring 30.000 mennesker var d. 31. maj -2. juni mødt op for at deltage i det imponerende udvalg af kulturaktiviteter, madoplevelser, musik og dans. Fyns tangoforening var selvfølgelig også til stede. Omkring 20 glade dansere stod kl. 17 lørdag klar ved dansescenen på Havnepladsen, i gang med at kridte danseskoene og afprøve gulvet.

 

Det blev en opsigtsvækkende smagsprøve på den argentinske tango; Til solid og taktfast musik fra 1930'erne dansede foreningens medlemmer sommeren i møde. Musikken tiltrak mange nysgerrige tilskuere, der med store smil og henførte øjne fulgte parrene rundt på det flotte dansegulv.
Enkelte impulsive tilskuere blev revet med af den gode stemning og bød hinanden op, mens sol og sommervind gjorde sit for at skabe det sydlandske helhedsindtryk.
Blandt publikum lød kommentarer som: "Er det argentinsk tango? - det er så svært, ik?". Et spørgsmål der kan svares både ja og nej til – den passionerede argentinske tango kræver nærvær, musikalitet og træning, træning, træning.


OdenseHavnekulturfestival stadfæstede sig denne weekend som et af årets store kulturelle højdepunkter. Og de vinterkolde tangodansere varmede op til sommerens udendørs danseoplevelser.


Vi ses til Sommerdans i Eventyrhaven og ved Cafe Biografen!

 

 

Share

La gran Petite Mi...

intro200pxlapetitmilonga

Odense/Anmeldelser La petite milonga er åbnet, og det skete med et helt fant...


Læs mere...


Sommermilonga på ...

krosal200px

Sydfyn/Anmeldelser Så blev den sydfynske sommermilonga i Krosalen ved Vester...


Læs mere...


Lær Argentinsk Ta...

Hjemmeside LaerTango Efteraar2017 - Kopi

Odense/undervisning Er du begynder på fortsætter-niveau, hvor du er blevet f...


Læs mere...